SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Skål 5806021
*
nr 580 6021
Skål
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
Utrop:
100 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:15:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 14:59:52
1
100 kr
26/4 19:00:10
2
150 kr
27/4 12:23:20
3
250 kr
27/4 14:48:35
2
250 kr
27/4 14:49:01
2
400 kr
27/4 18:03:55
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar skål
-
5085 Skål
Falkenberg. Diameter: 31cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
-
5053 Skål
Glas. Signerad. Diameter: 22cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:01
-
5081 Skålar & vas
5 delar, bland annat Höganäs
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:49
-
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:15
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:00
-
5035 Terrin
Villeroy & boch. Höjd: 23cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:31
*
Skål
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6021
Skål
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/4 14:59:52 | 1 | 100 kr |
26/4 19:00:10 | 2 | 150 kr |
27/4 12:23:20 | 3 | 250 kr |
27/4 14:48:35 | 2 | 250 kr |
27/4 14:49:01 | 2 | 400 kr |
27/4 18:03:55 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar skål
-
5085 Skål
Falkenberg. Diameter: 31cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27 -
5053 Skål
Glas. Signerad. Diameter: 22cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:01 -
5081 Skålar & vas
5 delar, bland annat Höganäs
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:49
-
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:15 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:00 -
5035 Terrin
Villeroy & boch. Höjd: 23cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:31